Vztahy

Den svatého Valentýna je čas na oslavu romantiky

Den svatého Valentýna je každoročně spojován s romantikou, láskou a polibky. Málokdo už ale tuší, že počátky tohoto svátku jsou ve skutečnosti temné, krvavé a tak trochu zmatené. Ačkoli nikdo přesně neurčil jeho původ, sahá až do dob starověkého Říma.

Oslavy Římanů byly násilné

Od 13. do 15. února slavili Římané svátek Lupercalia. Muži obětovali kozu a psa, pak ženy bičovali kůžemi právě zabitých zvířat. Římští romantici „byli opilí a nazí,“ řekl Noel Lenski, profesor náboženských studií na Yaleově univerzitě. Mladé ženy se postavily do fronty, aby je muži udeřili, věřily, že to z nich udělá plodné. Brutální slavnost zahrnovala dohazovací loterii, ve které mladí muži losovali jména žen ze sklenice. Dvojice by pak byla spojena po dobu trvání festivalu – nebo déle, pokud by se jednalo o shodu.

Za název naší moderní lásky mohou také staří Římané. Císař Claudius II. popravil dva muže – oba jmenovali Valentine – 14. února různých let ve třetím století. Jejich mučednickou smrt uctila katolická církev oslavou svátku svatého Valentýna.

Jak se svátek vyvíjel

Později papež Gelasius I. v pátém století věci ještě více zamotal tím, že spojil svátek svatého Valentýna s Luperkálií, aby vyhnal pohanské rituály. Festival byl ale spíše divadelní interpretací toho, čím kdysi byl. Lenski dodal: „Byla to trochu víc opilecká libůstka, ale křesťané to oblékli zpět. To nezabránilo tomu, aby to byl den plodnosti a lásky.“

Přibližně ve stejnou dobu slavili Normani Galatinův den. Galatin znamenal „milovník žen“. To bylo pravděpodobně v určitém okamžiku zaměněno za den svatého Valentýna, částečně proto, že znějí podobně. Jak léta plynula, svátky byly sladší. Chaucer a Shakespeare jej ve svém díle zromantizovali a získal si oblibu v celé Británii a ve zbytku Evropy. Ručně vyráběné papírové karty se staly „tokens du jour“ ve středověku. Nakonec se tradice dostala do Nového světa. Průmyslová revoluce zahájila továrně vyráběné karty v 19. století. A v roce 1913 začala společnost Hallmark Cards z Kansas City, Mo., masově vyrábět valentýnky.

Jak to vypadá dnes

Dnes je svátek velký byznys. Ale tato komercializace mnohým zkazila den. Helen Fisher, socioložka z Rutgers University, řekla, že si za to můžeme sami. „Toto není velitelský výkon,“ řekla. „Kdyby si lidé nechtěli kupovat karty Hallmark, nekoupili by je a Hallmark by zanikl.“ A tak oslavy Valentýna pokračují různými způsoby. Mnozí utratí nemalé peníze nákupem šperků a květin pro své milované. Někteří budou slavit způsobem SAD (to je Den uvědomění nezadaných), stolovat o samotě a přejídat se čokoládou, kterou si sami darovali – zatímco jiní najdou způsob, jak se smířit se svobodou ve společnosti, která chce, aby se všichni spojili.

V České republice se nachází několik kostelů zasvěcených svatému Valentinovi. Mezi nejznámější patří:
  • Kostel svatého Valentina (Bravantice)
  • Kostel svatého Valentina (Hlinka)
  • Kostel svatého Valentina (Chabičov)
  • Zaniklý chrám svatého Valentina (Most)
  • Kostel svatého Valentina (Novosedlice)
  • Zaniklý kostel svatého Valentina (Staré Město) (Praha)
  • Kostel svatého Valentina (Příbor)

Tipy, jak si užít Valentýna

Ať už jste zadaní, nebo nezadaní, zkuste si letošního Valentýna užít. Zde je několik tipů:

  • Naplánujte si romantický večer. Rezervujte si stůl ve své oblíbené restauraci nebo si připravte večeři doma.
  • Kupte si dárek pro svého partnera. Může to být něco malého, jako je kytice květin, nebo něco velkého, jako je šperk.
  • Stravte čas se svými blízkými. Valentýn nemusí být jen o romantické lásce. Můžete ho strávit i se svými rodiči, sourozenci nebo přáteli.
  • Udělejte si radost sami sobě. Kupte si něco, co vás potěší, nebo si udělejte čas na relaxaci.

Ať už se rozhodnete oslavit Valentýna jakkoli, nezapomeňte na to, že nejdůležitější je láska. Láska k partnerovi, k rodině, k přátelům, ale i k sobě samému. A jak kdysi slavný tvůrce Peanuts Charles M. Schulz řekl: „Vše, co potřebujete, je láska. Ale občas trochu čokolády neuškodí.“

Rostislav Holman

Vystudoval ekonomii a profesně se desítky let věnoval managmentu. Psaní je jeho koníčkem a zároveň jeho prací již posledních 15 let, kdy působil jako freelancer a copywriter.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *