Vztahy

V objetí jara: 1. máj a jeho romantické tradice plné lásky

Svátek 1. máje je u nás neodmyslitelně spojen s láskou a jarem. Na tento den připadají tradice, které oslavují mládí, obnovu přírody a romantiku. Odvěký význam tohoto dne se odrazil v mnoha kulturních zvyklostech, které se do dnešních dnů zachovaly a jsou stále živé.

Historický původ 1. máje jako svátku lásky

Začátky oslav 1. máje sahají až do doby starověkých civilizací, které tento den považovaly za symbol nového začátku, plodnosti a jarního probuzení. Keltové slavili Beltaine, svátek ohně a plodnosti, zatímco Římané měli Florálie, svátek květin a jara. S příchodem křesťanství se tyto pohanské rituály transformovaly a byly integrovány do nových tradic.

Prvomájové zvyky v České republice a na Slovensku

Centrálním prvkem prvomájových oslav je stavění májky, vysokého stromu, který se zdobí stuhami a symbolizuje život a obnovu. Mladíci v noci před 1. májem vztyčují před domy svých milých smrčky nebo březové větve ozdobené stuhami a květinami. Tato tradice symbolizuje vyjádření náklonnosti a lásky. Dalším zvykem je prvomájový polibek pod rozkvetlou třešní, který má zajistit mladým lásku a štěstí pro nadcházející rok. Veselice, tanec a zpěv pak doplňují obraz radosti a společenské soudržnosti.

„Miluji život, protože mi dal tebe. Miluji tebe, protože ty jsi můj život.“

John Lennon* 9.10.1940 – † 8.12.1980

Zajímavosti spojené s 1. májem

Jednou z obnovených tradic jsou prvomájové koupele, které se konají v přírodních vodách a symbolizují očistu a zdraví. Další zvláštností jsou chodníčky lásky, romantické cestičky mezi domy dvou milenců, které bývaly tradičně posypané pilinami nebo vápnem, aby milenci měli k sobě blíž. Na prvního máje se tak všichni ve vesnici dozvěděli, kdo s kým chodí.

Svatba v máji – dříve sázka do neznáma

Stará pověra „Svatba v máji, do roka máry“ varovala před svatbou v tomto měsíci. A oprávněně. Život květnové nevěsty v té době skýtal hned dvě velká rizika.

Těžká práce a potraty:

Léto znamenalo pro ženy na venkově náročnou práci na polích. A jelikož se předpokládalo, že nevěsta brzy otěhotní, hrozilo jí při dřině na polích velké riziko potratu. Komplikace v těhotenství v té době mohly mít pro ženu fatální následky.

Porod v únoru:

I v případě, že žena potratu unikla a miminko donosila, čekal ji další úkol – porod v únoru. To znamenalo porodit v kruté zimě, kdy docházely zásoby jídla a panoval nedostatek vitamínů i slunečního světla. Slabé matky a novorozenci byli v těchto podmínkách mnohem ohroženější, a proto úmrtnost v únoru bývala vysoká.

Z těchto důvodů se sňatky v květnu dříve nedoporučovaly. Dnes už se tato pověra vnímá spíše s humorem, ale i tak je dobré si uvědomit, že v minulosti měla své opodstatnění. Ať už se chystáte na svatbu v květnu nebo v jiném měsíci, přeji vám, ať je váš život plný lásky a štěstí!

Závěr

První máj zůstává v srdcích mnoha národů oslavou lásky, mládí a obnovy přírody. Tyto tradice nejenže posilují vazby mezi lidmi, ale také připomínají důležitost lásky a radosti ve světě plném proměn. Svátek lásky je příležitostí k obnovení starých vztahů a k navázání nových, v duchu jarního probuzení a radosti z života.

 

Rostislav Holman

Vystudoval ekonomii a profesně se desítky let věnoval managmentu. Psaní je jeho koníčkem a zároveň jeho prací již posledních 15 let, kdy působil jako freelancer a copywriter.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *